Aktualności

Zespół Kwartludium rozpoczął trzecią edycję międzynarodowego programu rezydencji dla kompozytorów prowadzonego przez Swedish Arts Grants Committee. W poprzednich latach mieliśmy przyjemność pracować z takimi kompozytorami jak: Rei Munakata, Joakim Sandgren i Mika Pelo. Tym razem przyjeżdżają do nas Fredrik Gran i Dror Feiler.

Zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonawstwie muzyki najnowszej znany z promowania twórczości młodych kompozytorów tym razem wyrusza w trasę koncertową po Ukrainie z programem składającym się  wyłącznie z polskich partytur graficznych powstałych głównie w latach 60 i 70. Zespół wystąpi na trzech koncertach prezentując swoje interpretacje grafik i kolaży tak wybitnych twórców jak Bogusław Schaeffer, Roman Haubenstock-Ramati czy Krzysztof Knittel.  Muzycy wykonają również utwór graficzny Jerzego Kornowicza pt. Gullfoss, który został napisany specjalnie na zamówienie zespołu w 2012 roku. Kompozycja znalazła się na płycie wydanej przez wytwórnię fonograficzną DUX, którą zespół w całości poświęcił polskiej i duńskiej muzyce graficznej.
Trasa koncertowa jest efektem współpracy zespołu Kwartludium z Bohdanem Sehinem,  kompozytorem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie. Prezentacje tej unikalnej w polskiej kulturze twórczości odbędą się w dniach 12-14 października w Kijowie, Lwowie i Tarnopolu. Oprócz koncertów odbędą się również spotkania z publicznością oraz warsztaty adresowane do studentów lwowskiej Akademii Muzycznej poświęcone interpretacji partytur graficznych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa 2017”
Koncerty:
12.10 – Kijów, DOM Master Klass
13.10 – Lwów, Filharmonia Lwowska
14.10 – Tarnopol, klub Bunkermuz

Archiwum:

Zapraszamy na prawykonanie utworu Tadeusza Wieleckiego „Obraz Wielokrotny”!
28 października 2016 roku, godz. 19.30 Sala Kameralna NOSPR w Katowicach, koncert w ramach Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. Bilety 15 zł.
Pierwsze powtórzenie utworu będzie miało miejsce na Festiwalu Nowe Fale w Gdańsku, 15 listopada 2016, godz. 18.00, Sala Mieszczańska, Ratusz Staromiejski – siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wstęp wolny!
Drugie powtórzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Musica Moderna w Łodzi, 7 grudnia 2016, godz. 19.00, Sala Kameralna Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi. Bilety 32 zł/22 zł.
Utwór Tadeusza Wieleckiego został skomponowany w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kwartludium w 2015 roku realizuje projekt „Galicja współczesna… pięć utworów w drodze”, w ramach którego dla zespołu zostało napisanych pięć utworów – trzy autorstwa kompozytorów polskich: Aleksandry Gryki, Karola Nepelskiego, Jarosława Płonki oraz dwa autorstwa kompozytorów ukraińskich: Anny Arkushyny i Zoltana Almashiego. Zamówienia kompozycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonanie i nagranie dzieł będzie miało miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie 7 października, w sali Filharmonii Lwowskiej. Pierwsze powtórzenie dzieła odbędzie się w ramach tego samego Festiwalu w Filharmonii w Iwano-Frankowsku 8 października, a drugie na Festiwalu aXes w Krakowie 17 października 2015 roku.
Włączenie w jeden repertuar utworów kompozytorów polskich i ukraińskich oraz prezentacja ich w obu krajach będzie rzadką okazją dla zapoznania polskiej publiczności ze współczesnymi kompozycjami ukraińskimi i jednocześnie prezentacją nowych polskich dzieł na Ukrainie. Projekt pozwoli także na rozwijanie współpracy oraz wzajemnej inspiracji pomiędzy twórcami młodego pokolenia z obu krajów.
Zgodnie z założeniami programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskiej” partytura dzieła oraz fragment nagrania z prawykonania zostaną opublikowane w serwisie  Instytutu Muzyki i Tańca www.zamowieniakompozytorskie.pl i w ten sposób dostępne dla dalszych wykonań.

 

Archiwum:

KWARTLUDIUM W KRAINIE CZARÓW
koncert interaktywny z elementami warsztatowymi dla dzieci w wieku 4-12 lat. W krainie muzycznych czarów spotkamy niezwykłą muzykę napisaną  przez współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Przejdziemy na druga stronę lustra – w świat inspiracji i wyobraźni twórców muzyki. Posłuchamy fragmentów utworów śledząc ruchy planet, chodząc po piasku, zaglądając w sekretny świat dzieciństwa kompozytorów, jak do zaczarowanego pudełeczka.
Pytanie tylko, co na to Królik?
Zespół wykona kompozycje następujących kompozytorów: Eduardo Moguillansky, Aleksandra Gryka, Sławomir Wojciechowski, Dariusz Przybylski, Denis Bosse, Denis Pousseur, Matthias Ockert, Arne Sanders, Louis Andriessen.

RECENZJA KONCERTU

„Cóż takiego zrobiło Kwartludium, że tak mnie zachwycili? Spektakl prowadzony przez nich to istny majstersztyk. Zaciekawili małe dzieciaki współczesną muzyką, łącząc ją z bajką, zabawą instrumentami, rysowaniem, tańcem i współczesną technologią. Nie wiem, kiedy minęła nam godzina wspólnej zabawy!”
Sabina Kasoń, QULTURKA.PL

NAJBLIŻSZE KONCERTY

6 grudnia 2014 Filharmonia Łódzka
godz. 11.00 – grupa 4-7 lat
godz. 13.00 – grupa 8-12 lat
Bilety: 22 PLN dziecko z jednym opiekunem, 12 PLN dla kolejnego dziecka
7 grudnia 2014 Pałac w Ostromecku k. Bydgoszczy
wstęp wolny
KONCERTY ZREALIZOWANE
9 listopada 2014 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
18 maja 2014 Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach
Dofinansowano ze środków MKiDN oraz programu New Music New Audiences UE
http://www.newaud.eu/events/kwartludium-in-wonderland-–-part-ii

Nowy projekt Jacaszka i Kwartludium „Katalog drzew” zostanie wydany na początku 2014 roku przez brytyjską wytwórnię TOUCH (która wydaje m.in. takich artystów jak Fennesh, Biosphere, Chris Watson). O nowym albumie pisze w 42. numerze Tygodnika Powszechnego Jacek Błaszczak.
Premiera albumu odbędzie się w ramach finałowego koncertu Festiwalu Unsound. Tego wieczoru w Filharmonii Krakowskiej wystąpią również Oren Ambarchi i Simphonietta Cracovia.

Z radością donosimy, że w dniach 11-12.10.2012 nagrywamy naszą trzecią płytę. W programie kompozycje graficzne Aleksandry Gryki, Sławomira Wojciechowskiego, Dariusza Przybylskiego, Krzysztofa Knittla. Na płycie pojawią się również kompozytorzy duńscy z którymi zespół współpracował na Open Form Festival w Kopenhadze. Będą to Carl Bergstrom-Nielsen, Henrik E. Rasmussen i Regin Petersen. Nasze zaproszenie przyjął również słynny brytyjski twórca muzyki elektronicznej Robin Rimbaud (alias Scanner), z którym wystąpimy na festiwalu muzyki improwizowanej Ad libitum. Występ oraz część studyjna zostaną zarejestrowane i wydane przez wytwórnię fonograficzną DUX. Płyta pojawi się na rynku w grudniu 2012 roku.
Zespół uzyskał wsparcie finansowe w ramach programu stypendialnego dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego oraz ze Stowarzyszenia Autorów  ZAiKS.

W tym roku ukaże się również płyta, którą zrealizowaliśmy z Jacaszkiem, cenionym polskim twórcą muzyki elektronicznej, pomysłodawcą projektu. Materiał muzyczny składać się będzie z naszych autorskich reinterpretacji oraz improwizacji na temat Catalogue d’oiseaux Oliviera Messiaena wzbogaconych o wyrafinowane brzmienia elektroniczne.

Zapraszamy na nasze koncerty! W najbliższym czasie będzie można nas usłyszeć w Warszawie, Kijowie, Brukseli, Sopocie i Łodzi.
Szczegóły w Koncertach.

24-25.10.2012 odbędzie sie w Brukseli konferencja otwierająca projekt NEW:AUDIENCES. Jest to kontynuacja  europejskiego projektu RE:NEW MUSIC a zarazem kolejny etap współpracy zespołu Kwartludium z 30 europejskimi zespołami wykonującymi muzykę współczesną. W ciągu najbliższych 2 lat zespoły będą współpracować nad praktycznym rozwojem nowych koncepcji koncertowych. Poszukiwanie nowej publiczności, otwarcie na nowe formy przedstawiania sztuki współczesnej, działania edukacyjne to cele, które postawiła sobie grupa liderująca. Jest nam niezwykle miło ogłosić, że Kwartludium zostało zaproszone do tego elitarnego zespołu, którego zadaniem będzie nadzorowanie prac w projekcie.

15.01.2011
Z radością donosimy, że nasza nowa płyta wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX jest już dostępna na rynku.
W programie znajdują się utwory najbardziej obiecujących i utytułowanych kompozytorów młodego pokolenia
z Polski, Niemiec i Argentyny tj.: Wojciech Blecharz, Sławomir Wojciechowski, Dobromiła Jaskot, Paweł Hendrich, Gabriel Paiuk i Arne Sanders. Na płycie występują również najlepsi polscy beatboxerzy: TikTak i Zgas.

Koncerty i projekty 2011:
Zostaliśmy zaproszeni na szereg prestiżowych koncertów m.in. do Moskwy, Kopenhagi i Berlina!

15.05.2010 Kwartludium wystąpi na festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu. Koncert odbędzie się
w Filharmonii Wrocławskiej. W programie: Karol Nepelski (prawykonanie), Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka, Wojciech Blecharz, Roman Haubenstock. W drugiej części koncertu zespół zaprezentuje m.in. muzyczną interpretację tekstu młodego polskiego dramaturga Michała Walczaka. „Nocny autobus” wyreżyserowany został przez Szymona Kaczmarka,  całość dopełniają wizualizacje Cókierka.

Kwartludium kontynuuje cykl koncertów w ramach międzynarodowego projektu re:new. Do tej pory zespól zaprezentował kompozycje Gillesa Goberta i Jean Pierre Delenze’a na trzech koncertach w Warszawie, Słupsku i Gdańsku. Obecnie zespół przygotowuje się do kolejnego występu, który odbędzie się 25.04.2010 podczas Festiwalu „Musica Moderna” w Łodzi. W programie koncertu znajdą się kompozycje m.in. Wojciecha Blecharza, Sławomira Wojciechowskiego, Arne Sandersa jak również utwór Billa Sweeney’a pt. Night song, który jest częścią projektu re:new. Kompozycja zostanie przygotowana i poprowadzona przez Przemysława Fiugajskiego.

NOWA GENERACJA
European Workshop for Contemporary Music 2010
W dniach 06.04-11.04.2010 Kwartludium weźmie udział w polsko-niemieckim projekcie organizowanym przez Deutcher Musikrat i Instytut Polski w Düsseldorfie. Na dwóch koncertach które odbędą się w Robert Schumann Hochschule (Düsseldorf) i Deutschlandfunk Kammermusiksaal (Köln), zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów z Polski i Ukrainy. W programie : Bohdana Frolyak, Aleksandra Gryka, PRASQUAL, Lubava Sydorenko, Larisa Vrhunc, Joanna Woźny. Całość poprowadzi Rüdiger Bohn.
Więcej informacji na stronie http://www.musikrat.de/index.php?id=5633

Zespół Kwartludium przygotowuje się do nagrania drugiej studyjnej płyty!